bibliotecaprafuita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
bibliotecaprafuita

Cartile Prafuite
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Dumnezeu vs Satan.

In jos 
+3
BlackHacK
naomi
Admin
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 96
Data de inscriere : 22/08/2009

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 5:00 pm

Mergi zilnic pe strada, prin oras, si treci pe langa o biserica vezi oameni de rand care isi fac cruce, altii care trec pe langa acea cladire inalta si copii injura.
Pe cand Duminica o mare parte din oameni merg la biserica si se roaga, multi se pregatesc sa mearga undeva sa se distreze, altii dorm dusi, altii stau la PC.
Oare Apocalipsa a inceput?
Bine - Rau, Lumina - Intuneric, Rai - Iad, Crestinism - Satanim si cu toatea acestea traim.
Traim fara sa ne gandim ce va fi maine, traim altii purtand frica de ceva ce probabil nu exista, altii care sunt prea nepasatori.
Sus In jos
https://fostabiblioteca.forumgratuit.ro
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 11:11 pm

Ai adresat o intrebare-cheie si se poate raspunde simplu,dar totusi dureros[?!].Da....putem observa ce se intampla i lume,si nu e tocmai placut....putem afirma ca Apocalipsa a inceput!!
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 11:36 pm

Oare o sa supravietuim Apocalipsei?
Sus In jos
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeDum Aug 23, 2009 11:43 pm

Eu recomand un film:Left Behind[sunt trei filme],care arata aproximativ cum se va intampla Apocalipsa.
Crestinii adevarati vor fi rapiti inainte de a incepe urgiile Apocalipsei[recomand citirea cartii Apocalipsa],iar cei care vor ramane vor avea de suferit.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 2:43 am

eu îl aleg pe Satan.
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 3:05 am

aici sincer nu ma bag..
pentru mine "rivalitatea" dintre Dumnezeu si Satan ramane un subiect tabu.
oricum daca ar fi sa ales l'as alege pe Dumnezeu..Nu sunt eu o fata prea credincioasa..dar fiecare cu punctul sau de vedere:D!
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 3:54 am

mă...în toate religiile sunt goluri care nu se astupă niciodată,aberaţii mai multe sau mai puţine. eu adopt doar ideile care îmi par cele mai bune pentru mine.
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 3:57 am

Exact.fiecare stie cei mai bine pentru el. In plus eu nu tin cont ca prietenii mei sa fie de aceeasi religie ca mine.Nu ma intereseaza aspectul asta!
oricum fiecare e liber sa faca ce vrea!
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 4:02 am

libertate de alegere şi nu prea. aş avea eu destule de comentat despre asta,dar nu vreau să mă bag în treburile altora,eu am drumul meu.

bineînţeles,este o prostie să faci discriminare din considerente religioase, dar încă mă întreb: de ce satanismul trebuie întotdeauna să fie versus creştinism,şi nu versus altă religie. de ce li se pare tuturor atât de interesant subiectul "satanism" când defapt sunt destul de puţini satanişi în românia,şi nu mulţi au habar despre ce presupune satanismul ?!
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 4:11 am

Good point!
Eu nu cunosc multe despre acest cult,recunosc..dc sa incep eu acum cu teorii de viata cand nu cunosc?
Oricum nu am nimic cu nimeni..am un motto "Nu ma intereseaza ce faci, nu te intereseaza ce fac"..
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 4:20 am

eu am altul:

nu te bagi peste mine,nu ma bag peste tine. dacă totuşi o faci,vei fi rugat să încetezi. dacă insişti ceri distrugere. I love you
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 4:21 am

Gen Twisted Evil
I like it!
Smile)
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 4:25 am

fiecare cu dogmele ei. Laughing

şi totuşi,creştini avem destui pe aici,unii sunt mai superficiali,alţii nu. cu toate astea,este imposibil să nu aibe fiecare o idee cât de mică despre creştinism.

în schimb,ce ştim despre satanism ? haideţi să vorbim şi de alte religii,chiar dacă nu ştim mare lucru,presupunem. nu credeţi că ar fi de bun augur să comentăm doar despre creştinismul pe care îl cunoaştem ?
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 2:33 pm

*.farrah.* a scris:
libertate de alegere şi nu prea. aş avea eu destule de comentat despre asta,dar nu vreau să mă bag în treburile altora,eu am drumul meu.

bineînţeles,este o prostie să faci discriminare din considerente religioase, dar încă mă întreb: de ce satanismul trebuie întotdeauna să fie versus creştinism,şi nu versus altă religie. de ce li se pare tuturor atât de interesant subiectul "satanism" când defapt sunt destul de puţini satanişi în românia,şi nu mulţi au habar despre ce presupune satanismul ?!

Pentru ca crestinismul se considera cel mai adevarat/real sa spun asa.
Si totul a inceput de la crestinism. D-zeu reprezinta crestinismul iar Satan satanismul. In crestinism se spune multe despre Lucifer, Satan, satanistii de ce n-ar spune, si de ce n-ar fi versus?
Insa am observat ca satanist nu inseamna sa mergi prin cimitire sa iti dai venele ca sa storci sange pe morminte, sau sa rupi cruci si alte tampenii. (asta mi se pare a fi satanism modern). Satanismul traditional nu prea are de-a face cu astfel de chestii si nici nu prea se infrunta cu crestinii. Crestinii insa ii blastama, critica, si ii pomenesc Duminica la biserica.
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 2:38 pm

Fiecare religie reprezinta ceva. Cum e omul asa e universul. Ce stim despre religii? Ceea ce am invatat, ce am fost informati, ce am vazut, ce ce ne-am documentat. Insa nu putem sa le stim chiar pe totate.
Satanismul reprezinta Raul, asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa facem rau. Bun chiar daca suntem adepti ai satanismului, mergem pe strada ucidem, injuram, distrugem de dragul de a face rau, putem ajunge la puscarie pentru simplu fapt ca Satan ne-a cerut asta.
Dar multi considera ca Satan = Lucifer a fost un inger care a fost trimis pe pamant taindu-se aripile de catre D-zeu. El si-a creat o alta lume si vrea sa-i arate Lui D-zeu ca are puteri la fel de mari. Insa Lucifer nu ne vrea raul!
Depinde fiecare cum gandeste si ce vrea sa creada
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 6:23 pm

BlackHacK a scris:

Pentru ca crestinismul se considera cel mai adevarat/real sa spun asa.
Si totul a inceput de la crestinism. D-zeu reprezinta crestinismul iar Satan satanismul. In crestinism se spune multe despre Lucifer, Satan, satanistii de ce n-ar spune, si de ce n-ar fi versus?
pentru că sataniştii nu se bagă aiurea.
BlackHacK a scris:
Insa am observat ca satanist nu inseamna sa mergi prin cimitire sa iti dai venele ca sa storci sange pe morminte, sau sa rupi cruci si alte tampenii. (asta mi se pare a fi satanism modern). Satanismul traditional nu prea are de-a face cu astfel de chestii si nici nu prea se infrunta cu crestinii. Crestinii insa ii blastama, critica, si ii pomenesc Duminica la biserica.

aceia despre care spui că merg prin cimitire and stuff sunt rebelii. şi nu,nu pot fi consideraţi satanişti. cel mai adevărat mi se pare luciferianismul. şi da,creştinii dau din gură la biserică dar...culmea e că n-au habar,frate. măcar de ar comenta cu drept.



BlackHacK a scris:
Fiecare religie reprezinta ceva. Cum e omul asa e universul. Ce stim despre religii? Ceea ce am invatat, ce am fost informati, ce am vazut, ce ce ne-am documentat. Insa nu putem sa le stim chiar pe totate.
cum am spus,în orice religie există goluri ce nu se vor astupa niciodată,dar...eu una merg spre cea care mi se pare mai puţin aberantă şi cu principii şi idei logice.
BlackHacK a scris:
Satanismul reprezinta Raul,.
nu,satanismul reprezintă voinţă proprie,minte deschisă and stuff.
BlackHacK a scris:
asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa facem rau. Bun chiar daca suntem adepti ai satanismului, mergem pe strada ucidem, injuram, distrugem de dragul de a face rau, putem ajunge la puscarie pentru simplu fapt ca Satan ne-a cerut asta.
satan nu cere chestii de genul,scuză-mă,doar ce am spus mai sus despre rebelii care nu au nici în clin nici în mânecă. de înjurat,ucis,distrugere & co, nu e nevoie să fii satanisţ,mulţi ipocriţi ce se pretind creştini fac asta.
BlackHacK a scris:
Dar multi considera ca Satan = Lucifer a fost un inger care a fost trimis pe pamant taindu-se aripile de catre D-zeu. El si-a creat o alta lume si vrea sa-i arate Lui D-zeu ca are puteri la fel de mari. Insa Lucifer nu ne vrea raul!
Depinde fiecare cum gandeste si ce vrea sa creada
ce aripi,frate ?! nu cred că noţiunile de "bine şi rău" îşi au locul aici.
Sus In jos
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: satan nu ne vrea raul?   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 9:35 pm

Daca satan nu ne vrea raul,atunci doreste ceva de la noi,ceea ce il intereseaza.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 11:03 pm

Laughing te pomeneşti că vine şi te ia cu forţa că vrea...ce pisici o vrea. e absurd,frate. în timp ce dumnezeu vrea atâtea de la tine...dar nu,dumnezeu e bun şi satan e rău,piei drace ! Suspect
Sus In jos
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 11:07 pm

depinde pe cine vrem....vrem pe Dumnezeu,El ne protejeaza si ne apara de atacurile lui Satan...si daca cineva il va alege pe satan......va sfarsi ca el.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 11:10 pm

micşorează-ţi te rog avatarul pentru că nu pot vedea primele cuvinte din postul tău. mulţumesc anticipat.

totuşi,răspund la ce am reuşit să citesc. de unde ştii cum ajunge satan ? ah,da,păi dumezeu flutură steguleţul alb cu "vote me" şi susţine sus şi tare că va ieşi învingător.
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 12:04 am

terminati cu discutiile astea. nu e niciunul din voi satanist asa ca nu va mai dati cu parerea despre ceva ce nu cunoasteti. v-as recomanda sa nu va mai faceti de cacao si sa va vedeti de religia voastra.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 12:12 am

*.farrah.* a scris:
de ce li se pare tuturor atât de interesant subiectul "satanism" când defapt sunt destul de puţini satanişi în românia,şi nu mulţi au habar despre ce presupune satanismul ?!

*.farrah.* a scris:

în schimb,ce ştim despre satanism ? haideţi să vorbim şi de alte religii,chiar dacă nu ştim mare lucru,presupunem. nu credeţi că ar fi de bun augur să comentăm doar despre creştinismul pe care îl cunoaştem ?


asta am spus şi eu.
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 1:08 am

Stiti daca o multime de oameni vor sa creada ca exista balauri, prin credinta si aceleasi ganduri pozitive sau negative pot creea un balaur.
Asa si cu Dumnezeu sau Satan.
Nu vreau sa critic pe nimeni. Multi spun ca exista Dumnezeu. Unde-i l-ai vazut tu?
Pai mi s-a zarit..
Sigur n-ai avut vreo viziune, vis sau coincidenta?
La fel si Satan.
Multimi de oameni cred si se roaga Lui. Poate au reusit sa -l creeze, imaginar spun.
Ceea ce vedem pe la TV am putea spune ca D-zeu e tip Criss Angel!
Sau poate chiar exista, dar pentru rautatea noastra nu ni se arata, si noi ce nu vedem nu credem.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 1:16 am

mane,hai că mă enervez... zău aşa. unde ai văzut tu oameni care se închină la satan !? asta crezi tu că presupune satanismul ?!
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 4:58 am

BlackHacK a scris:
Stiti daca o multime de oameni vor sa creada ca exista balauri, prin credinta si aceleasi ganduri pozitive sau negative pot creea un balaur.
Asa si cu Dumnezeu sau Satan.
Nu vreau sa critic pe nimeni. Multi spun ca exista Dumnezeu. Unde-i l-ai vazut tu?
Pai mi s-a zarit..
Sigur n-ai avut vreo viziune, vis sau coincidenta?
La fel si Satan.
Multimi de oameni cred si se roaga Lui. Poate au reusit sa -l creeze, imaginar spun.
Ceea ce vedem pe la TV am putea spune ca D-zeu e tip Criss Angel!
Sau poate chiar exista, dar pentru rautatea noastra nu ni se arata, si noi ce nu vedem nu credem.

1. un om obisnuit nu poate creea un balaur. nu stiu cum ti-a venit ideea asta, dar nu e posibil.
2. nimanui nu i s-a aratat Dumnezeu. chiar in biblie spune ca daca il vezi pe Dumnezeu mori.
3. nimeni nu se roaga la satan. te uiti prea mult la tv.

nu va mai dati cu parerea despre lucruri care va depasesc. a citit vreunul din voi vreo carte satanista autentica? nu? asa credeam si eu.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 1:58 pm

Crede-ma, nu pot sa demostrez dar am vazut oameni care se inchina la Satan.
De ce ? Nu stiu.
Si daca mai uit la filme, mai mult sau mai putin nu mananc tot ce zboara.
Daca cititi cu atentie am specificat ca persoanele creeaza acel balaur, dar imaginar. Nu o sa -l vedem in realitate cum ne da foc la haine.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 4:42 pm

- oamenii care se închină lui Satan nu cred că au habar cât de puţin despre satanism, aşa cum multi de aici n-au habar.
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 6:15 pm

Nu e vorba doar de cei de aici. Ia spune, cati crestini au fost botezati, si spun ca ei sunt crestini, dar nici macar nu-si fac cruce, sau nici macar nu merg la biserica.

Depinde si de ce satanism vorbim. Ai auzit de biserica satanista?

Nu trebuie sa stim prea multe ca sa discutam. Suntem majoritatea adolescenti si nu putem sa le stim pe toate.
Parerea conteaza prea mult.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 6:20 pm

a fi creştin nu înseamnă să mergi la biserică duminica,să îţi faci cruce şi să te îmbraci la patru ace. a fi creştin nu înseamnă să dai din clanţă că vine apocalipsa şi că satan e ăl' mai mare ciocoflender. pentru mine este dezgustător să văd pioşi care vin la biserică săptămână de săptămână iar după ce pleacă sunt cei mai mari nechibzuiţi.

şi ia zi-mi tu,în ce tip de satanism găseşti închinarea şi puparea-n cur a lui Satan,aaa ?
sunt de părere că trebuie să ştim destule ca să discutăm,nu să ne dăm cu presupusul.
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 6:28 pm

BlackHacK a scris:
Nu e vorba doar de cei de aici. Ia spune, cati crestini au fost botezati, si spun ca ei sunt crestini, dar nici macar nu-si fac cruce, sau nici macar nu merg la biserica.

Depinde si de ce satanism vorbim. Ai auzit de biserica satanista?

Nu trebuie sa stim prea multe ca sa discutam. Suntem majoritatea adolescenti si nu putem sa le stim pe toate.
Parerea conteaza prea mult.

1. Biserica Satanista, fondata la 30 aprilie 1966 de Anton Szandor LaVey, e o foarte mare prostie. tipul de satanism pe care eu incerc sa il adopt este mai elevat de atat. voi vedeti-va de ale voastre, nu mai faceti pe istetii, duceti-va la LaVey daca atat va duce capul si nu va mai dati cu presupusul.

2. ba trebuie sa stii cat mai multe ca sa discuti. cum ar fi sa incep eu acum sa-mi dau cu parerea despre fizica cuantica?


Ultima editare efectuata de catre Gigi Fericitu` in Mar Aug 25, 2009 6:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 6:30 pm

nici măcar în LaVeyanism nu se pune problema de închinare lui Satan.
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:05 pm

Dar voi discutati sau criticati? deja zburam spre un offtopic
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:17 pm

eu cred că suntem foarte on topic. ne expunem părerile despre Satanism vs Creştinism.
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:16 am

Cautand sa ma documentez despre Satanism am gasit ceva interesant:) ce nu cred ca tine de aceasta religie..Posibil ca voi(astia mai documentati in domeniu sa le stiti)
Cele Unsprezece Reguli Sataniste ale Pamantului

Regulile Sataniste sunt preluate si traduse din Biblia Satanista scrisa de Anton Szandor LaVey, fondatorul Bisericii Satanei (C.o.S. - Church of Satan).

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand de afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te du acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau de enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu fa avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta te cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ei folosit-o cu succes pentru a-ti indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu fa rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva de deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, distruge-l.



Sunt chiar interesante!Very Happy
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:28 am

ei pisici. cu d'astea vii tu,mă ? LaVey ??? ăsta-i mare escroc. vezi că în LaVeyanism se neagă existenţa lui dumnezeu şi a lui satan,deci n-ai nimerit-o. LaVeyanismul e o religie de căcat,cu reguli idioate. p'alea le găseşti şi-n codul bunelor maniere.

btw: citeam chestii de genu' de când aveam 13-14 ani.
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:32 am

si acum cati ai? 15 jumate?Smile))))
:-j
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:34 am

ceva de genu'. în orice caz,LaVeyanismul nu este chestia demnă de dată ca exemplu când vine vorba de satanism.
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:36 am

Hmm nu am dat exemplu..!
Pur si simplu am spus ok?
Nu esti numai tu aici cu parerile Wink!
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:38 am

bisc.uite a scris:
Cautand sa ma documentez despre Satanism am gasit ceva interesant
Sunt chiar interesante!Very Happy

ok...
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 1:18 pm

bisc.uite a scris:
Cautand sa ma documentez despre Satanism am gasit ceva interesant:) ce nu cred ca tine de aceasta religie..Posibil ca voi(astia mai documentati in domeniu sa le stiti)
Cele Unsprezece Reguli Sataniste ale Pamantului

Regulile Sataniste sunt preluate si traduse din Biblia Satanista scrisa de Anton Szandor LaVey, fondatorul Bisericii Satanei (C.o.S. - Church of Satan).

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand de afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te du acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau de enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu fa avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta te cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ei folosit-o cu succes pentru a-ti indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu fa rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva de deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, distruge-l.



Sunt chiar interesante!Very Happy

chestiile astea sunt scrise Anton Szandor LaVey, fondatorul Bisericii Sataniste. Biserica Satanista, care in mod evident promoveaza Satanismul LaVey-an, neaga atat existenta lui Dumnezeu cat si a lui Satan, fiind un fel de ateism pe steroizi. regulile mentionate de tine mai sus sunt adevarate, dar dupa parerea mea sunt chestii ce tin de bunul simt si maniere. acum daca esti respectuos cu oamenii, nu inseamna ca esti satanist.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 4:24 pm

"ce nu cred ca tine de aceasta religie"
Eu ce ziceam? /Smile
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 4:41 pm

Gigi Fericitu` a scris:

chestiile astea sunt scrise Anton Szandor LaVey, fondatorul Bisericii Sataniste. Biserica Satanista, care in mod evident promoveaza Satanismul LaVey-an, neaga atat existenta lui Dumnezeu cat si a lui Satan, fiind un fel de ateism pe steroizi. regulile mentionate de tine mai sus sunt adevarate, dar dupa parerea mea sunt chestii ce tin de bunul simt si maniere. acum daca esti respectuos cu oamenii, nu inseamna ca esti satanist.

mane...am zis chiaaaaar aceleaşi chestii !
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 5:20 pm

Acele reguli erau postate pe un site, indiferent ce neaga autorul regulile care eu cel putin le-as numi sfaturi sunt destul de bune, si in viata de zi cu zi eu personal cred ca te-ar putea ajuta foarte mult. Incercam si eu sa le folosesc, doar ca sunt prea lenes :-?
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 5:30 pm

frate,sunt chestii ce ţin de bune maniere şi o urmă de civilizaţie. de ce ne-ar fi greu să le luăm în considerare ? oricum de mici respectam reguli de genu',pentru mine nu e nimic nou. nu spun că nu-s bune,doar că LaVeyanismul n-are nici în clin nici în mânecă.
Sus In jos
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 10:38 pm

interesanta denumire:Biserica satanista,Biblie satanista.
Nu este nevoie sa ne certam.Fiecare isi scrie parerea dar sa nu avem ca preocupare rasturnarea cuvintelui celuilalt.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 10:53 pm

confused ce vrei să spui ? de ce există biblie şi biserică satanistă ? pentru că au tot dreptul,cum şi creştinii au,de altfel.
Sus In jos
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeJoi Aug 27, 2009 1:23 am

nu este dreptul crestinilor de a numi Sfanta Scriptura BIBLIE,si nici de a numi a adunare de oameni BISERICA....crestinii spun asa deoarece scrie in Biblie.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeJoi Aug 27, 2009 1:35 am

ok,nu trebuie să te enervezi.
"biblie" este un cuvânt normal de origine latină şi este cartea fundamentală a unei literaturi,ştiinţe,religii, şi orice religie poate avea biblia ei. la fel şi biserica. "biserica" este cuvânt tot de origine latină şi se referă la o comunitate religioasă de adepţi al aceluiaşi cult. indiferent ce cult. aşa că "biserică" şi "biblie" se pot găsi în diferite religii.
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeJoi Aug 27, 2009 1:46 am

Si daca fiecare religie are biblia ei, toate cica spun adevarul inclusiv si cea satanista pe care inca n-am reusit s-o citesc dar o voi face cat de curand, noi ce religie sa credem ca este adevarata?
Pe cine sa urmam. Poate ca Dumnezeu reprezinta binele si multe religii se inclina spre el, prin care religie vom putea ajunge la el ?
Si Satan din puncte de vedere crestine reprezinta raul, de ce m-as duce la ceva rau.
Probabil ca Biblia Satanista il lauda pe Satan dar toate bibliile au fost scrise de oameni reprezentandu-l pe cineva!
Asa ca prefer sa raman intre e mai misto :X
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitimeJoi Aug 27, 2009 1:57 am

BlackHacK a scris:
Si daca fiecare religie are biblia ei, toate cica spun adevarul inclusiv si cea satanista pe care inca n-am reusit s-o citesc dar o voi face cat de curand,
biblia satanistă e o prostie,mai bine nu te mai oboseşti s-o citeşti. aia nu e biblie satanistă,aia e o carte cu idei seci. Tu de unde sti? Ai citit-o sau doar din parerile altora.
BlackHacK a scris:
noi ce religie sa credem ca este adevarata?
păi p'aia care ţi se pare mai logică. Si cea mai logica poate fi o iluzie 3D
BlackHacK a scris:
Pe cine sa urmam. Poate ca Dumnezeu reprezinta binele si multe religii se inclina spre el, prin care religie vom putea ajunge la el ?
repet,prin aia care se află în concordanţă cu biblia creştină şi care e mai logică. mă rog,dumnezeu nu reprezintă binele. repet: noţiunile de "bine" şi "rău" nu-şi au locul aici. De unde sti ca D-zeu nu reprezinta binele? Ei bine daca D-zeu l-a alungat pe Lucifer si nu l-a iertat si ne lasa pe noi sa ne chinuim pe pamant sau e prea obosit sa lupte sau sa ne ajute ne da semne ca n-ar fi asa bun. N-avem de unde sa stim. Poate ca nu exista nimic. Deschidem discutii despre BigBang? sa fie el cel real?
BlackHacK a scris:
Si Satan din puncte de vedere crestine reprezinta raul, de ce m-as duce la ceva rau.
am mai spus ce reprezintă satan. din puncte de vedere creştine poate o reprezenta răul,iar voi fără să aveţi habar,clănţăniţi. Da ai spus ce reprezinta Satan, dar tu esti sigura ? De unde sti ca el exista? Sau spui asta fiind informata de pe forum-uri sau carti?
BlackHacK a scris:
Probabil ca Biblia Satanista il lauda pe Satan
eşti...în necunoştinţă de cauză. citeşte posturile precedente şi află că biblia satanistă,care e doar una şi e biblia LaVeyenilor neagă existenţa lui satan. aşa că nu laudă pe nimeni. Le-am citit indata ce le-ati postat
BlackHacK a scris:
dar toate bibliile au fost scrise de oameni reprezentandu-l pe cineva!
da,păi nu mai credem în niciuna,oricum biblia creştină este făcută ca să manipuleze,iar sataniştii nu au biblie. repet,LaVeyenii nu se pot numi satanişti. Da fie cum zici tu, dar de unde sti ca biblia e facuta sa ne manipuleze. Daca era sa fie cum zici tu, pe mine, pe tine de ce nu ne-a manipulat
BlackHacK a scris:
Asa ca prefer sa raman intre e mai misto :X
nu aş zice. tot o arzi cu creştinismul ca apoi să te scoţi spunând că nu crezi ceea ce spui şi că rămâi între.nu mai înţeleg nimic. ştii că omului care merge pe două cărări i se rup pantalonii.
Ma bucur pentru ceea ce gandesti, mereu contrazici si iti face placere. Asa imi face si mie o mare placere sa fiu si pro si contra!
Smile pace tie cititorule
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dumnezeu vs Satan. Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu vs Satan.   Dumnezeu vs Satan. Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeu vs Satan.
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
bibliotecaprafuita :: Religie | Mitologie | Istorie :: Religie-
Mergi direct la: