bibliotecaprafuita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
bibliotecaprafuita

Cartile Prafuite
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Paradisul, lumea la care visam?

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 6:43 pm

V-ar placea sa traiti in Paradis? Daca da, veti fi bucurosi sa aflati ca atunci cand a vorbit ddespre sistemul actual plin de probleme si ,,semnul" iminentei sale distrugeri, Iisus a adaugat: ,,Aceasta generatie nu va trece nicidecum pana cand nu vor avea loc totate aceste lucruri".
Din nefericire insa, majoritatea oamenilor se afla pe drumul cel larg care duce la distrugere. Nu le-a mai ramas mult timp ca sa se schimbe. Cat de recunoscatori putem fi ca Iisus ne-a avertizat din timp!
Intrucat doreste ca voi sa obtineti viata , Iisus va va ajuta sa faceti pasii necesari in acest sens.
Este esential sa acumulati cunostinta exacta. Cum puteti sa o obtineti? Poate fi ea gasita in orice religie?
Unii spun ca toate religiile se indreapta spre aceeasi tinta, tot asa cum toate potecile de pe munte dus spre varf. Dar se insala amarnic! Pentru a gasi poteca cea buna, alpinistii se folosesc de harti si apeleaza la serviciile ghizilor. In mod asemanator, exista o singura religie adevarata care conduce la viata vesnica, iar, pentru a o gasi, este nevoie de indrumare.
Asa cum o persoana are nevoie de o instruire laica adecvata pentru a ocupa o anumita pozitie in societatea actuala, tot asa si cineva care se pregateste sa faca parte din societatea care va trai in Paradisul pamantesc are nevoie de o instruire biblica adecvata. satan va incerca, probabil, sa va distruga determinandu-i pe cei apropiati voua sa vi se opuna sau ispitindu-va sa cedati in fata unor dorinte materialiste sau imorale. Nu cedati in fata lui Satan? Bun sfat Exclamation
Siguranta voastra, precum si viitorul vostrul si al familiei voastre depind de decizia voastra de a continua sa studiati Biblia, sau alte carti care va dau de gandit!
Pe langa studiul vostru, va puteti aprofunda cunostinta si intr-un alt mod.Lasand pe altii sa va explice.
Poate ca nu exista paradis, dar trebuie sa facem in asa fel incat sa existe unul, el fiind infernul vazut din cealalata parte pentru ca ceea ce descriem noi drept un paradis este clipa in care visurile pe care le faruim azi, vor fi realizate.
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 6:48 pm

BlackHacK a scris:
Din nefericire insa, majoritatea oamenilor se afla pe drumul cel larg care duce la distrugere. Nu le-a mai ramas mult timp ca sa se schimbe.


de unde stii tu, maestre?

BlackHacK a scris:
Cat de recunoscatori putem fi ca Iisus ne-a avertizat din timp!
hail Smile) ne-a avertizat ca tot el ne omoara, ce frumos din partea lui.

BlackHacK a scris:
Intrucat doreste ca voi sa obtineti viata , Iisus va va ajuta sa faceti pasii necesari in acest sens.
omorandu-ne? cine dracu' se crede sa ne spuna noua ce e bine si ce e rau? din cate stiu eu, fiecare are propria lui minte, deci poate sa decida pentru el.

BlackHacK a scris:
Pentru a gasi poteca cea buna, alpinistii se folosesc de harti si apeleaza la serviciile ghizilor. In mod asemanator, exista o singura religie adevarata care conduce la viata vesnica, iar, pentru a o gasi, este nevoie de indrumare.
harta? ghizi? daca ai incercat sa folosesti ceva la figurat, sa stii ca nu ti-a iesit. si care ar fi religia aia? nu ne spui si noua?

BlackHacK a scris:
Nu cedati in fata lui Satan? Bun sfat Exclamation
defineste-l pe Satan.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:01 pm

Mereu esti contra ceea ce am de spus. Daca eu scriu un articol, nu inseamna ca il si cred. Dar merita sa se poarte discutii despre ele. Eu cred doar ce imi este mie de folos, nu cred tot si toate Propui ca la orice articol sa iti aduc dovezi ?
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:15 pm

BlackHacK a scris:
V-ar placea sa traiti in Paradis?.
nu.

BlackHacK a scris:
Din nefericire insa, majoritatea oamenilor se afla pe drumul cel larg care duce la distrugere. Nu le-a mai ramas mult timp ca sa se schimbe..
păi da,trebuie să intre cu toţii în turmă. spălare de creier
BlackHacK a scris:
Cat de recunoscatori putem fi ca Iisus ne-a avertizat din timp!
Intrucat doreste ca voi sa obtineti viata , Iisus va va ajuta sa faceti pasii necesari in acest sens..
păi da,doar e în interesul lui.
BlackHacK a scris:
exista o singura religie adevarata care conduce la viata vesnica, iar, pentru a o gasi, este nevoie de indrumare.
păi da,trebuie să fie cineva care să te otrăvească tot timpul cu tot felul de ideologii. şi mă rog,care-i religia aia adevărată ?
BlackHacK a scris:
satan va incerca, probabil, sa va distruga determinandu-i pe cei apropiati voua sa vi se opuna sau ispitindu-va sa cedati in fata unor dorinte materialiste sau imorale. Nu cedati in fata lui Satan? Bun sfat Exclamation .
aşa,clănţăniţi despre satan,că altă treabă nu-i. lamentabil.
BlackHacK a scris:
Siguranta voastra, precum si viitorul vostrul si al familiei voastre depind de decizia voastra de a continua sa studiati Biblia, sau alte carti care va dau de gandit!.
sau alte cărţi care vă spală creierul.
BlackHacK a scris:
Pe langa studiul vostru, va puteti aprofunda cunostinta si intr-un alt mod.Lasand pe altii sa va explice..
şi să vă aducă pe "calea cea dreaptă",normal.
BlackHacK a scris:
Poate ca nu exista paradis.
te contrazici singur.




BlackHacK a scris:
Mereu esti contra ceea ce am de spus. Daca eu scriu un articol, nu inseamna ca il si cred. ?
bun,atunci nu te văita.
BlackHacK a scris:
Dar merita sa se poarte discutii despre ele
nu aş zice. pierdere de timp şi mult lătrat pârâu.
BlackHacK a scris:
Eu cred doar ce imi este mie de folos, nu cred tot si toate Propui ca la orice articol sa iti aduc dovezi ?
ar fi de bun augur.
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:22 pm

Ce spuneam acum era din punct de vedere biblic. O sa revin si cu alte articole din alt punct de vedere
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:26 pm

aberaţii. dar tu ce părere ai despre ceea ce era acolo ?
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:31 pm

Sincer nu una prea buna. Daca ar fi acel paradis ar fi astfel oamenii. Adica mai buni Acel Satan de care oamenii poarte frica poate nici nu exista, dar unii oameni insista ca vrea sa ne faca rau. Ar putea sa ne faca rau ceva ce nu exista? Depinde contrarii sunt destule in ceea ce priveste religia si putem sa luam pe ce parte vrem noi, tot nu dam de capat. Eu incerc sa le iau pe toate, sa vad unde ajung
Oare cautam toti adevarul? Daca adevarul suntem chiar noi.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:36 pm

BlackHacK a scris:
Sincer nu una prea buna. Daca ar fi acel paradis ar fi astfel oamenii. Adica mai buni
paradisul este lumea utopică la care visează turma,hai să fim serioşi,majoritatea sunt ferm convinşi că există şi totuşi nu sunt atât de buni şi pufoşi precum te-ai aştepta.
BlackHacK a scris:
Acel Satan de care oamenii poarte frica poate nici nu exista, dar unii oameni insista ca vrea sa ne faca rau
defapt în prisma creştinilor,satan este doar un vrăşmaş,dar nu trebuie să te temi de el. dumnezeu e cel de care tre' să-ţi fie frică,deci sorry,aici n-ai nimerit-o.
BlackHacK a scris:
Ar putea sa ne faca rau ceva ce nu exista? Depinde contrarii sunt destule in ceea ce priveste religia si putem sa luam pe ce parte vrem noi, tot nu dam de capat..
eşti tu sigur că nu există satan ?
BlackHacK a scris:
Eu incerc sa le iau pe toate, sa vad unde ajung
Oare cautam toti adevarul? Daca adevarul suntem chiar noi.
nu e bine să mergi pe şapte cărări că ţi se rup pantalonii.
şi ce spune adevărul din noi,mane ?
Sus In jos
BlackHacK

BlackHacK


Mesaje : 214
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : Canal

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:43 pm

sunt doar citate. De ce ar trebui sa purtam frica de D-zeu ? Pentru ca am vazut in Supernatural un astfel de episod.
Adevarul din noi ? Eu inca nu l-am descoperit. Tu il cunosti?
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:46 pm

prostii.

de ce ar trebui să fii temător de dumnezeu ? pentru că aşa spune biblia,pentru că el e creatorul şi atot,omni,etc. nu aşa spun toţi creştinii ? când eram mică am spus că n-am temere de dumnezeu şi mi-a sărit biserica în cap.

deci,citatele tale din perspectiva creştinilor şi a bibliei nu sunt bune.
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:50 pm

BlackHacK a scris:
sunt doar citate. De ce ar trebui sa purtam frica de D-zeu ? Pentru ca am vazut in Supernatural un astfel de episod.
Adevarul din noi ? Eu inca nu l-am descoperit. Tu il cunosti?

frate, mai lasa-ma cu serialele tale. supernatural e ceva fictiv. ah, si spui ca nici tu nu crezi neaparat ce scrii? atunci de ce mai scrii? ce-ar fi sa incep si eu sa postez acum despre piticul verde care m-a violat aseara pe Empire State Building?
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
naomi

naomi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 23/08/2009
Varsta : 29

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 1:40 am

Crestinii au o teama sfanta fata de DUMNEZEU,dar nu frica.Crestinii nu se tem de satan pentru ca stiu ca Dumnezeu este mai puternic.
Eu cred ca exista raiul si iadul.
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 2:07 am

how sweet. depinde ce înţelegi tu prin rai şi iad. şi de unde ştii că dumnezeu este mai puternic ? ah,aşa vă place să credeţi. normal că spiritul de turmă vă îndeamnă să mergeţi la nenea cu portocalele,nu ? ştiam eu.
Sus In jos
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:05 am

Acum fara suparare..dar Farrah numai critica atat.. adica sa nu crezi ca spun cu rea intentie Doamne Fer`.. dar si eu cred la fel...nu cred ca e spiritu` de turma..adica eu nu ma iau dupa X sau Y ca el crede in dumnezeu..Cred in Dumnezeu pentru ca asa vreau..asa ma simt bine..Numai daca esti slab de anturaj te iei dupa el..
Si.. treaba cu Raiul si Iadul..fiecare o percepe cum vrea!
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 3:22 am

bisc.uite a scris:
Acum fara suparare..dar Farrah numai critica atat..
n-am de ales.
bisc.uite a scris:
adica sa nu crezi ca spun cu rea intentie Doamne Fer`.. dar si eu cred la fel...nu cred ca e spiritu` de turma..adica eu nu ma iau dupa X sau Y ca el crede in dumnezeu..
nu mă refeream numai la acel spirit de turmă.
bisc.uite a scris:
Cred in Dumnezeu pentru ca asa vreau..asa ma simt bine..Numai daca esti slab de anturaj te iei dupa el..
cu toţii credem în dumnezeu. dar tre' să fie un motiv pentru care te simţi atât de bine cu el. de ce,că promite,flutură în stânga şi în dreapta floricele roz şi vă încântă ? şi scuză-mă,mulţi de aici nu sunt în măsură să vorbească despre dumnezeu. de altfel sunteţi nişte agnostici,da' când vine unu' cu idei diferite săriţi de cur în sus mai rău ca habotnicii bătrâni.
bisc.uite a scris:
Si.. treaba cu Raiul si Iadul..fiecare o percepe cum vrea!
nu cred că se poate una ca asta. dacă pentru mine rai = o cutie de cola,este neapărat adevărat ? nu,frate
Sus In jos
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 1:25 pm

bisc.uite a scris:
Acum fara suparare..dar Farrah numai critica atat..
fiecare are dreptul sa isi expuna punctul de vedere. cum tu il ridici in slavi pe dumnezeu, putem si noi sa aruncam cu noroi in el.
bisc.uite a scris:
adica sa nu crezi ca spun cu rea intentie Doamne Fer`.. dar si eu cred la fel...nu cred ca e spiritu` de turma..adica eu nu ma iau dupa X sau Y ca el crede in dumnezeu..
ba chiar spiritul de turma e. daca 70% din romani ar fi budisti si nu ortodocsi, l-ai pupa in cur pe buda acum.
bisc.uite a scris:
Cred in Dumnezeu pentru ca asa vreau..asa ma simt bine..Numai daca esti slab de anturaj te iei dupa el..
in care dumnezeu crezi? ala din biblie? nu exista.
bisc.uite a scris:
Si.. treaba cu Raiul si Iadul..fiecare o percepe cum vrea!
poti s-o percepi cum vrei, asta nu inseamna ca asa e. stai acolo linistita in basmele tale cu zane si printese.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
Biscuite

Biscuite


Mesaje : 300
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 4:21 pm

Romanii din voi strigaa "Criticaaaatiiii! Numai la asta sunteti buuni!!"
monkey
Sus In jos
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitimeMier Aug 26, 2009 4:43 pm

băi,fiecare are părerile lui. dacă nu sunt de acord cu chestiile astea...problema mea. avem dreptul la liberă opinie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Paradisul, lumea la care visam? Empty
MesajSubiect: Re: Paradisul, lumea la care visam?   Paradisul, lumea la care visam? Icon_minitime

Sus In jos
 
Paradisul, lumea la care visam?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
bibliotecaprafuita :: Religie | Mitologie | Istorie :: Religie-
Mergi direct la: