bibliotecaprafuita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
bibliotecaprafuita

Cartile Prafuite
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Zeii, eroii...

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 96
Data de inscriere : 22/08/2009

Zeii, eroii... Empty
MesajSubiect: Zeii, eroii...   Zeii, eroii... Icon_minitimeMier Sept 09, 2009 1:00 am

Zeii, eroii si demonii sunt numerosi, fiind prezenti in literatura, pictura, sculptura, dar si in practicile de cult si in activitatile zilnice. Ei sunt, chiar daca nu in mod evident, un factor declansator al deciziilor adoptate de oameni si al actiunilor lor: razboaiele duse de israeliti nu au constituit decat partea vizibila a unei lupte decisive, dintre lahve si zeii altor populatii.
Istorii vechi desigur, dar ilustrative pentru societate. Daca ignoram mitologia inseamna ca nu am inteles nimic din personalitatea popoarelor antice. Zeii reprezentau, manifestau, cristalizau ceea ce constitutia, pentru aceste popoare, elementul sacru- astfel a spus esential, impalpabil.
Ei existau mai degraba in spirit si suflet decat in realitate. Zeii exprimau, fara nici o rezerva, nevoile, dorintele si aspiratiile omului, si totodata esenta sa, dincolo de mediocritatea conditiei sale, dincolo de limitarile actiunilor lui si de hazardul faptelor sale. Astfel, mitologia nu ia in seama conditiile materiale si limitarile temporale si spatiale; ea este, din toate punctele de vedere minunata si pentru a o intelege pe deplin, trebuie sa renuntam la logica. Ea se adreseaza, fara indoiala, unei alte parti a fiintei noastre, unui eu nedisociat de experienta cotidiana, dar care o transcende liber. Si totusi, mitologia nu a aparut nici din intamplare si nici inutil!

Mituri in miscare
Sus In jos
https://fostabiblioteca.forumgratuit.ro
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Zeii, eroii... Empty
MesajSubiect: Re: Zeii, eroii...   Zeii, eroii... Icon_minitimeMier Sept 09, 2009 7:59 pm

nimic mai gresit. zeii si demonii sunt una si aceeasi chestie. in antichitate, zeii nu faceau decat sa ii indrume pe oameni catre spiritualitate, care darul lui Lucifer. ca au venit evreii cu prostia lor de religie, e alta treaba.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
*.farrah.*

*.farrah.*


Mesaje : 226
Data de inscriere : 23/08/2009
Localizare : În Iad

Zeii, eroii... Empty
MesajSubiect: Re: Zeii, eroii...   Zeii, eroii... Icon_minitimeVin Sept 11, 2009 7:32 pm

îmi plac eroii din legende. după părerea mea,erou poate fi oricine.
că în viziunea multora,un erou are muşchi şi nu-i cuprind hainele,au chiloţi peste pantaloni, pelerină agăţată la ceafă şi voce de bas...este altceva.


şi da,demonii erau îndrumătorii oamenilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zeii, eroii... Empty
MesajSubiect: Re: Zeii, eroii...   Zeii, eroii... Icon_minitime

Sus In jos
 
Zeii, eroii...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
bibliotecaprafuita :: Religie | Mitologie | Istorie :: Mitologie-
Mergi direct la: