bibliotecaprafuita
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
bibliotecaprafuita

Cartile Prafuite
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Basarabia Pamant Romanesc!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 96
Data de inscriere : 22/08/2009

Basarabia Pamant Romanesc! Empty
MesajSubiect: Basarabia Pamant Romanesc!   Basarabia Pamant Romanesc! Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 4:15 am

Basarabia de azi, Basarabia de ieri!
Basarabia Pamant Romanesc! 832614_basarabia-pamant-romanesc
Plai românesc, parte de Rasarit a Tarii Moldovei, a lui Stefan cel Mare, a strabunilor si urmasilor sai, Basarabia a fost anexata puterii rusesti în mod abuziv, la început de secol XIX. Mutând hotarul, împotriva celor firesti dela Nistrul învolburat, strajerul pazitor de veacuri al tuturor navalirilor, si a vitregiilor timpurilor, la Prutul linistit, purtator de datini si traditii românesti, s-a facut nu numai o mare nedreptate, ea este ca o taietura adânca si dureroasa în trupul viu al natiunii române.
Exista nationalism românesc în Basarabia? Desigur. Si înca foarte mult. De ce? Fiindca exista si mai mult rasism rusesc amestecat si cu internationalism comunist. Si înca si mai mult mesianism ortodox rusesc. Vladimir Voronin spunea zilele acestea ca nu va admite rusofobie in R.M.. Si foarte bine va face... Dar românofobie (Voronin însusi a denumit, si de multe ori, tricolorul "steag fascist", poporul român "popor de tigani", iar România "stat imperialist")? Dar rasism? Dar apartheid? Dar mesianism?
Sus In jos
https://fostabiblioteca.forumgratuit.ro
Gigi Fericitu`




Mesaje : 126
Data de inscriere : 24/08/2009
Varsta : 30
Localizare : pe balcon, la o tigara

Basarabia Pamant Romanesc! Empty
MesajSubiect: Re: Basarabia Pamant Romanesc!   Basarabia Pamant Romanesc! Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 4:17 am

ce dracu' sa facem cu basarabia acum? daca n-am luat-o in '92 degeaba. acum e una dintre cele mai sarace tari din europa. dupa ce ca avem si noi o gramada de probleme, n-ar face decat sa ne traga in jos.
Sus In jos
http://emoculture.forumz.ro/
 
Basarabia Pamant Romanesc!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
bibliotecaprafuita :: Religie | Mitologie | Istorie :: Istorie-
Mergi direct la: